Міцне тіло, гарне здоров’я та позитивні думки
У минулому випуску журналу ми розглядали різні аспекти цигун. Сьогодні вашу увагу звернемо на дуже корисні «побічні наслідки» від занять цигуном.
Завдяки практиці цигун людське тіло набуває дивовижні можливості, які вражають навіть найзапекліших скептиків і служать об’єктом наукового вивчення. Проте у чудесах цигун немає нічого загадкового і містичного. Склад «гун» у слові цигун вживається у значенні «практика». Отож, практикуючи цигун, можливо підвищити здатність організму опиратися хворобам і сприяти розвитку міцної статури. За рахунок самоконтролю і концентрації під час практики, людина може домогтися лікування хвороб і продовжити життя, відкриваючи в собі ресурси потенціальної енергії і мобілізуючи її для підтримки життя.
Історично склалося так, що існують дуже різні форми занять цигун, а коректніше сказати форми застосування методів цигун. Але всі вони завжди включають три найголовніших елемента контролю: за станом свідомості, дихання і тіла. Умовно можна виділити три головних напрямки: Містичний цигун, Бойовий цигун (цигун ушу) та Медичний цигун.
Містичний цигун тісно пов’язаний з даоської, а пізніше і з буддійською філософією. Кінцева мета — досягнення стану безсмертя. Для цього займаються «внутрішніми практиками», «виплавляють пілюлю» — особливий стан енергії, за допомогою якої можна досягти стану просвітління і перейти на інші плани буття. «Виплавляння пілюлі» являє собою гармонійне поєднання роботи з життєвою енергією Ци і практикою саморегуляції і самовдосконалення.
Бойовий цигун являє собою поєднання різноманітних методик роботи з енергією Ци і прийомів з бойових мистецтв. Його метою є набуття здатності витримувати без шкідливих наслідків для себе сильні удари по тілу, надання «твердості» і сили власним кінцівкам, здатності до дій на великій швидкості та значно посилити потужність удару.
Медичний цигун – техніки цигун у зв’язку с китайською медициною здавна застосовувались як мистецтво зцілення та зміцнення здоров’я. Ті, хто займається цим видом цигун, досягають довголіття і протягом усього життя перебувають в бадьорому, активному і життєрадісному стані.
Незважаючи на відмінність цілей і методик всі ці напрямки цигун в своїй основі мають спільні корені і філософське підґрунтя.
Отож цигун — стародавня китайська техніка зцілення. З 50-х років XX століття її почали застосовувати у сучасних клініках і досягли певних успіхів, тому вона отримала досить широке поширення. З тих пір як використання цигун в медичних цілях поширилося по всьому Китаю, ряд навчальних, дослідницьких і клінічних організацій скористалися сучасним науковим обладнанням і з кінця 1950-х років провели чимало експериментальних спостережень, накопичили велику кількість даних і в результаті теоретико-аналітичних досліджень прийшли до позитивних висновків що до його лікувальних можливостей. За кордоном тільки в 1970-і роки з’явилися певні методи дослідження у цій області.
У цигун можна виділити три рівні впливу: тіло, енергія і свідомість. Для розвитку всіх трьох рівнів використовуються рух, дихання і мислення. Причому мислення — найголовніше. Без поєднання рухів з диханням і усвідомленням цигун перетворюється на фізкультуру, тоді як без фізичних вправ, тільки керуючи думкою рухом енергії або створюючи думки-форми, можна займатися цигун, домагаючись заданої мети. Однак слід пам’ятати, що, не працюючи над тим, що у нас називають духовністю, а в Китаї — Де, великих успіхів не досягнеш. Злоба, заздрість, ненависть, ревнощі та інші негативні думки не дозволяють ні розслабитися, ні створити позитивні думки-форми, а отже, і здоровий організм. Так влаштований Всесвіт: негативні думки деструктивні, вони руйнують в першу чергу свого творця.
Регулювання свідомості в стані спокою можна вважати основним навиком, який необхідно освоїти, займаючись цигун. Спокоєм вважається такий стан свідомості, при якому практикуючий концентрує увагу на вправі, повністю звільнивши свідомість від всіх відволікаючих чинників. Сприйняття зовнішніх подразників, включаючи світловий і звуковий вплив, знижується, втрачається гравітаційна чутливість кінцівок і суглобів.
Під час багатьох занять свідомість концентрують на нижній частині живота, в області даньтянь. При цьому формується центр збудження нервової системи внизу живота, що сприяє покращенню секреторних функцій внутрішніх органів цієї області.
Регулювання стану тіла, особливо за рахунок вибору правильної позиції, також має велике значення. Вправи цигун виконуються сидячи, стоячи, лежачи або у русі. При виконанні вправ сидячи або лежачи, вміст кисню в тканинах тіла зазвичай приблизно на 30% нижче, ніж до занять, а рівень інтенсивності обміну речовин нижче на 20%. Ці показники можуть бути навіть нижче, ніж в найглибшій стадії сну. У той же час істотно знижується частота і глибина дихання.
Особливу увагу в практиці цигун приділяється регулюванню дихання. Тут основний його вид — це глибоке дихання животом. На фізичному рівні такий вид дихання посилює перистальтику шлунково-кишкового тракту, покращуючи засвоєння їжі і лікуючи захворювання. Глибокий та довгий подих підсилює рух діафрагми і черевних м’язів, сприяючи поліпшенню кровообігу.
Також практика цигун підвищує життєву ємність легенів, тренує серце і покращує обмін речовин.
Можна сказати, що заняття цигун сприяють зниженню споживання життєвої енергії, даючи тілу можливість її акумулювати. Ось чому практика цигун настільки ефективна при лікуванні хронічних захворювань і здатна зміцнювати здоров’я ослаблених хворих.
Мета деяких комплексів вправ цигун полягає у лікуванні хвороб і в продовженні життя. І хоча існує багато варіантів комплексів цигун, в основному вони розрізняються базовими компонентами: нейгун (внутрішні вправи) і вайгун (зовнішні вправи). Внутрішні, або зовні нерухомі вправи виконуються, головним чином, у стані спокою. Для них характерна концентрація на області даньтянь у поєднанні з вдихом, видихом і затримками дихання, які спрямовані на стимуляцію Ци і крові, а також на зміцнення п’яти внутрішніх органів.
Комплекси вправ, в яких основна увага приділяється рухам, носять назву зовнішніх комплексів. Для них характерні зовнішня рухливість при внутрішньому спокої у русі. Увага приділяється зв’язкам, суглобам та зв’язку фізичного тіла з енергетичним.
На практиці доводиться займатися і внутрішніми, і зовнішніми комплексами.
Практику цигун можна віднести до розвиваючих систем, що дозволяє активізувати всі функції організму, в тому числі приховані, зазвичай не задіяні — бо, що не тренується, то не розвивається. Тому, займаючись цигун, поступово вдосконалюються найрізноманітніші здібності – від чудової фізичної форми та підвищення працездатності і творчих можливостей, до ясновидіння і тощо. Зокрема, у багатьох виявляється дар «бачити хвороби», тому діагностика для практикуючого цигун не представляє складності.
З упевненістю можна сказати, що цигун — частина традиційної китайської медицини, та його методи мають суттєвий терапевтичний вплив. Наразі чудовим прикладом є група з занять цигун у ЦБМ «АйКіКамі». Здоров’я практикуючих зміцнилося та продовжує зміцнюватися, особливо в більшій мірі у тих, хто продовжував займатися цигун і після покращення. Ослаблені або маючи вікові особливості люди, в міру занять цигун зміцнили тіло, відновили життєві сили і стали більш життєрадісними. Все це говорить про терапевтичний та профілактичний вплив цигун. Китайська медицина пояснює дані явища тим, що цигун активізує Ци і кров, гармонізує щільні (цзан) і порожнисті (фу) внутрішні органи, підсилює істинну Ци, заспокоює серце і дух (шень), прочищає канали, зміцнює здоров’я, робить кістки більш міцними.
Отож, якщо ви бажаєте мати міцне здоров’я, гарне тіло та чіткий розум, запрошуємо вас на заняття!
У Центрі Бойових Мистецтв «АйКіКамі» проходять заняття з цигун. Тренування базуються на практиках Школи «Дракона і Тигра» та на класичних методах цигун.
Включають:
1. Формування якостей і рис характеру, необхідних для успіху в практиці.
2. Теоретична підготовка.
3. Трансформація м’язів та зв’язок.
4. Очищення та енергетична трансформація каналів і меридіанів.
5. Накопичення та розподіл (управління) Ци. Система замків та насосів.
6. Методи роботи з свідомістю.
7. Медитація.
Система практики з набуття Центру:
— Об’єднання свідомості, енергії та тіла.
— Створення системи внутрішніх координат.
— Перенесення свідомості.
«Випестування безсмертного зародку»:
— Позбавлення від недуг.
— Омолодження.
— Продовження життя.
— Перенесення свідомості.
Кожне заняття зарядить тіло бадьорістю, нормалізує роботу внутрішніх органів і систем, підвищить стійкість до стресів, посприяє омолодженню організму, поліпшить пам’ять і допоможе відкрити в собі нові творчі здібності. А для займаючихся бойовими мистецтвами — поліпшить ваші бойові якості.
Дьяченко Дмитро
Інструктор з цигун ЦБМ «АйКіКамі»